کتاب تغذیه در دوران بارداری و شیردهی تالیف آزاده زنوزی

  • 9,800 تومان


کتاب تغذیه در دوران بارداری و شیردهی تالیف آزاده زنوزی

بارداری یکی از دوره های بحرانی و حساس زندگی انسان است که از نظر بهداشتی و اجتماعی برای فرد، خانواده و جامعه مهم است. زنان باردار در پاسخ به افزایش نیازهای جنین و جفتی که به سرعت در حال رشد هستند، متحمل تغییرات متابولیکی می شوند که پرتعداد و شدید هستند. یقینا هیچ رویداد فیزیولوژیک دیگری در دوران زندگی بعد از تولد، چنین تغییراتی را ایجاد نمی کند. تغییرات بدن زن در طی بارداری بسیار چشمگیر هستند. قدرت و اندازه ی رحم و عضلات آن افزایش می یابند.حجم خون به منظور برآورده کردن نیازهای تغذیه ای افزوده شده بارداری تا 50 درصد افزایش می یابد. هورمون های ایجاد کننده این حالات در طی بارداری، سبب بروز تغییراتی در خلق زن می شوند. زنان به منظور تطابق بهتر با این تغییرات نیازمند دریافت مواد مغذی کافی، فعالیت بدنی منظم و استراحت کافی هستند.

مادران باردار به علت داشتن فشارهای قابل ملاحظه در نتیجه ی تغییرات هورمونی، متابولیک و فیزیکی که باعث افزایش نیازهای تغذیه ای آنان می شوند، در برابر سوء تغذیه بسیار آسیب پذیر هستند، در 3 ماه سوم، میزان متابولسیم پایه ی مادر در مقایسه با وضعیت غیر باردار 20-10 درصد افزایش می یابد. در زنانی که دارای بارداری دوقلویی هستند، 10 درصد دیگر بر این میزان افزوده می شود. از نگاهی دیگر، میزان افزوده شده ی نیاز کلی به انرژی در بارداری، حدود 80000 کیلوکالری یا حدود 300 کیلوکالری در روز تخمین زده می شود.

پس از انتشار کتابهای مرجع بیماری های مامایی و زنان، این کتاب که جزء مباحث ضروری برای دانش پژوهان رشته مامایی می باشد، در حجم نسبتا کم و با طبقه بندی آسان و خواندنی در پنج فصل آماده شده است. امید است این کتاب بتواند بخشی از نیازهای شما را در کار بالینی برآورده کند.

شما می توانید هم اکنون این کتاب را از فروشگاه کتابیار سفارش دهید.

فهرست مطالب کتاب

  1.  اصول تغذیه در دوران بارداری
  2. نحوه مصرف مکمل های دوران بارداری
  3. مسائل شایع در بارداری و تغذیه
  4. تغذیه و بیماری های در بارداری
  5. تغذیه در دوران شیردهی

کتاب تغذیه در دوران بارداری و شیردهی تالیف آزاده زنوزی

مشخصات کتاب
موضوع زنان و مامایی
ناشر گلبان
مولف آزاده زنوزی
نوبت چاپ 2
سال چاپ 1396
تعداد صفحات 64
قطع وزیری
نوع جلد شومیز
شابک ۹۷۸۹۶۴۱۵٠٠۸۶۵

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

کتاب های مرتبط