کتاب آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) ویرایش 4

  • 48,000 تومان


***ارسال رایگان با خرید بالاتر از 1.5 میلیون تومان***

کتاب آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) ویرایش 4

هیئت دولت در تصویب‌نامه شماره 119138/ت 969 مورخ 27/12/1367 ،تجدید نظر در”آیین‌ نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله” را بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی) گذاشته است که این مهم هر 5 سال یکبار انجام پذیرد.
مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی  در سال 1372 بازنگری نسخه اول این آیین‌نامه را در دستور کار خود قرار داد. بازنگری آیین ‌نامه مزبور در کمیته‌های تخصصی متشکل از استادان، محققان و مهندسان مجرب کشورمان در رشته‌های ذیربط و در قالب تشکیلات مدون در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، صورت گرفت. کمیته اصلی تحت عنوان «کمیته دائمی بازنگری آیین‌نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله» به منظور تفسیر و توضیح متن آیین‌نامه وساماندهی اصلاحات بازنگری ادواری تشکیل گردید (سال 1375).
ویرایش دوم آیین‌نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله، در جلسه هیئت وزیران مورخ 14/9/1378 به تصویب رسید. چنانچه انتظار می‌رفت، نسخه دوم، با اصلاحات و اضافه‌ نمودن موارد تکمیلی در آیین‌نامه و با برخورداری از سطح استاندارد پیشرفته نسبت به نسخه اول، از سطح ایمنی بالاتری برخوردار بود.
برنامه بازنگری متن آیین‌نامه برای تدوین ویرایش سوم نیز از سال 1379 آغاز گردید که این ویرایش نیز نسبت به دو ویرایش قبل از خود از سطح کیفی بهتری برخوردار بود. در ویرایش سوم آیین‌نامه، علاوه بر لحاظ کردن مطالب جدید و تغییرات لازم در مباحث مختلف که به منظور رفع ابهامات و تناقضات متن آیین‌نامه صورت گرفته‌، سیر منطقی مباحث در فصل‌بندی آیین‌نامه نیز مورد توجه بوده است.
 
این مرکز با توجه به بازخوردهای اجرایی آیین نامه و همچنین آخرین دستاوردهای  علمی – تحقیقاتی که از وقوع   زلزله های متعدد در سراسر جهان و ایران به دست آمده است، برنامه بازنگری متن آیین نامه برای تدوین ویرایش چهارم را در دستور کار خود قرار داد

به روز رسانی ویرایش سوم استاندارد 2800 ایران به منظور رفع مشکلات و ابهامات موجود، استفاده از آخرین اطلاعات علمی و دانش روز مهندسی زلزله ، زلزله شناسی و مهندسی سازه و تحقیقات انجام یافته در سطح ملی مشتمل بر شناسایی و رفع اشکالات مباحث مختلف مطروحه در ویرایش سوم استاندارد 2800 ایران، بررسی مشکلات و نقاط ابهام با توجه به اظهار نظر‌های جامعه مهندسی و مهندسان مشاور، بررسی آیین نامه ها و استانداردهای روز جهان نظیر  UBC، IBC،ASCE  و سایر آیین ‌نامه ‌های معتبر جهانی زلزله و بررسی تحقیقات و مطالعات انجام شده داخلی، مواردی است که در تدوین ویرایش چهارم آیین‌نامه استاندارد 2800 مدنظر قرار گرفته است و در تاریخ 24/08/93 با ابلاغ وزیر محترم راه و شهرسازی رعایت مفاد آن برای کلیه شهرداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان ها و همچنین مالکان، کارفرمایان و مجریان ساختمان ها و صاحبان حرفه های مهندسی ساختمان الزامی می باشد.

در ویرایش چهارم با گذراندن یک تجربه کاری، سیاست‌های اجرایی زیر برای انجام مراحل مختلف بازنگری در نظر گرفته شد:

  • ابهام‌زدایی و پاسخ به سوالات کلیه طراحان و مهندسانی که از  سال 1386 با ویرایش سوم این آیین‌نامه محاسبات و تحلیل و طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله را انجام داده‌اند.
  • استفاده از دستاوردهای مطالعاتی و پژوهشی انجام گرفته توسط محققان و استادان درخصوص مسائل خاص مربوط به وضعیت لرزه‌ خیزی و ساخت و ساز کشور 
  •  لحاظ کردن تغییرات لازم در مباحث مختلف آیین‌نامه با توجه به  افزایش  دانش و فناوری علم زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در سطح جهان با بهره‌گیری از آیین‌ نامه ‌های معتبر زلزله 

شما می توانید این کتاب را هم اکنون از فروشگاه کتابیار سفارش دهید.

فهرست مطالب کتاب آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) ویرایش چهارم :

فصل 1: کلیات

فصل 2: حرکت زمین

فصل 3: ضوابط طراحی لرزه ای سازه های ساختمانی

فصل 4: ضوابط طراحی لرزه ای اجزای غیر سازه ای

فصل 5: ضوابط طراحی لرزه ای سازه های غیرساختمانی

فصل 6: الزامات ژئوتکنیکی

فصل 7: ضوابط ساختمان های با مصالح بنایی کلافدار

پیوست 1: درجه بندی خطر نسبی زلزله در شهرها و نقاط مهم ایران

پیوست 2: راهنمای انجام تحلیل غیرخطی

پیوست 3: اثر P

پیوست 4: دیافراگم ها

پیوست 5: اندر کنش خاک و سازه

کتاب آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) ویرایش 4

مشخصات کتاب
ناشر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
مولف کمیته دائمی بازنگری آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله
تعداد صفحات 240
شابک 9786001131288

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

کتاب های مرتبط