کتاب مردی از آنادانا تالیف فریبا کلهر

  • 27,500 تومان


***ارسال رایگان با خرید بالاتر از 1.5 میلیون تومان***

کتاب مردی از آنادانا تالیف فریبا کلهر

نقد کتابیار

این کتاب روایتى گره خورده با سیاست، تاریخ، عشق و عرفانه!
نویسنده شخصیت هاى متفاوت در دین، عقیده و تفکر رو گرد هم مى آره تا قصه اى متفاوت تر بیافرینه. داستان زنجیر وار جلو مى ره و خواننده پا به پاى آدم هاى داستان مى خنده، گریه مى کنه، مى رقصه، مى ترسه و براى عقیده اش مى جنگه.
آنادانا سر منشا داستان هاست که خودش قصه گوست و انگار که تمامى راز و رمزها و داستان هاى خفته ى این سرزمین تو دل این زن جاى داره.
زن ها تو این کتاب جایگاه ویژه اى دارند که هر کدوم نقش خاص خودشون رو تو زندگى زعیم-مردى از آنادانا- و این کتاب بازى مى کنند.
روایت قصه گون و شعر مانند و لطیف نویسنده نرم نرمک خواننده رو همراه مى کنه تا در دنیاى ترشى ها، شورى ها، شیرینى ها و تلخى هاى زندگى قصه اى تازه از آدم هایى آشنا بشنوه.
نویسنده از فرم هاى متفاوت روایت در کتاب استفاده کرده که روایت داستان هر شخص به زبان و قلم خودش باشه و با این حال کل کتاب و داستان مثل رود جارى و به هم پیوسته است. شخصیت پردازى قوى، لوکیشن هایى جان دار، دیالوگ هایى محکم و به یاد ماندنى و سرنوشت هایى عجیب تو دل این کتاب به انتظار خوانده شدن نشستند.
هر چند هیچ کتابى بى نقص نیست و ساختار بخش دوم کتاب به اندازه ى بخش اول محکم و قوى نیست، با این حال مردی از آنادانا براى من جهانى پر قصه رو به تصویر کشید که تا مدتها درگیر آدم ها و داستانهاشون هستم.

برای مشاهده سایر آثار “ فریبا کلهر “ اینجا کلیک کنید.

 

قسمت هایی از کتاب

قصه و سیاست، دو قلوهای غیر همسانی هستند که همه جای دنیا دوش به دوش هم قدم برداشته اند. جایی که سیاست ساکت است قصه دست به کار میشود و جایی که قصه کم می آورد سیاست قد علم میکند.

 

تعهد راه خودش را می‌رود دین و ایمان راه خودش را. چه بسیار آدم‌های بی‌دین و ایمانی که متعهد بوده‌اند. تعهد مثل بخار نیست که فقط از روی آب بلند شود. دود نیست که فقط از کنده بلند شود. تعهد گیاه هزاردانه‌ی اساطیری است و در هر خاکی ممکن است سبز شود.

 

هم خدا در اندیشه‌ی ماست هم ما در اندیشه‌ی خداییم. فقط ما. ما... نه دیگران. غیر از ما کسی به حساب نمی آید... ما... ما... واژه‌هایی جادویی که از چاله چوله های تاریک تاریخ زندگی اجتماعی بیرون می‌آیند، در زمان حال مکثی بلند بالا می‌کنند و دنباله‌شان را تا تاریکی‌های آینده می‌کشانند.

 

توی آن یکی اتاق سبد سیب‌های گلاب یکوری شد و سیب‌ها به طرف اتاق خواستگاری قِل خوردند. آفاق دوباره خندید و صدا زد آنادانا، نور چشمم.
تا آنادانا بیاید سیب‌ها را جمع کند آفاق سیبی از نزدیکش برداشت و به توران خانم گفت سیب اگر قِل نخورد کی یادش می‌ماند سیب را بیندازی بالا هزار تا چرخ می‌خورد تا به زمین بیفتد؟
توران خانم به همان سادگی و صداقتی که برای رفتن به خواستگاری زیر بار استدلال عزیز آقا رفته بود استدلال آفاق را برای دست و پا چلفتی بودن عروس خانم قبول کرد."

 

 

کنارش پر از کتاب است. هنوز عاشق رمان است. عاشق مثنوی است. عاشق شعرهای پابلو نرودا است. عاشق شعرهای شاملو و سهراب‌ سپهری است که خانه‌اش چند خیابان بالاتر است و زعیم یک‌بار قبل از پیروزی انقلاب او را دیده که از جلوی عکاسی‌اش رد می‌شده و قیافه‌اش طوری بوده انگار داشته یکی از شعرهای خودش را برای خودش می‌خوانده: اگر کاشف معدن صبح آمد صدا کن مرا.

 

شما می توانید این کتاب را هم اکنون از فروشگاه کتابیار سفارش دهید.

برای مشاهده سایر کتاب های رمان و داستان اینجا کلیک کنید.


 

 

 

کتاب مردی از آنادانا تالیف فریبا کلهر

مشخصات کتاب
موضوع داستان های فارسی - قرن 14
ناشر آموت
مولف فریبا کلهر
تعداد صفحات 392
قطع رقعي
نوع جلد شومیز
شابک 9786003840263

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب