کتاب حکمرانی شرکتی در عمل باب تریکر ترجمه دکتر حسین جلیلیان

 • 130,000 تومان


***ارسال رایگان با خرید بالاتر از 1.5 میلیون تومان***

کتاب حکمرانی شرکتی در عمل باب تریکر ترجمه دکتر حسین جلیلیان

پیشگفتار مولف

کتاب در مورد چیست؟
این کتاب در نیمه دوم قرن بیستم سازمانها مجذوب مدیریت بودند نظریه های مدیریت مشاوران مدیریت اعجاز گران مدیریت زیاد شدند با این حال در دهه های ابتدایی قرن بیست و یکم، علاقه از مدیریت سازمانها به حکمرانی آنها تغییر پیدا کرده است.
بسیاری از افراد زمانی که به بدنه حکمرانی یک سازمان منصوب می شوند، تصور اندکی از آنچه که باید انتظار داشته باشند و آنچه از آنها انتظار می رود، دارند. حتی کسانی که تجربه در سطح هیت مدیره دارند، در می یابند که فرهنگ و سبک رهبری سایر بدنه های حکمرانی متفاوت است. هدف این کتاب کمک به آنها برای درک و افزایش سهم خود در سازمان و بدنۀ حکمرانی است که به آن خلص می کنند. این کتاب نوعی رساله حقوقی برای وکیل یا منشی شرکت یا یک کتاب درسی برای دوره MBA حکمرانی شرکتی نیست؛ بلکه نوعی راهنمای ساده برای کار اعضای هیئت مدیره است. همه نهادهای شرکتی از بزرگترین شرکت‌های چندملیتی تا کوچک ترین باشگاه تنیس به حکمرانی مؤثر نیاز دارد. هر نهاد شرکتی دارای یک بدنه حکمرانی است که هیئت مدیره کمیته شورا یا چیر دیگری نامیده می شود برخی از ویژگی‌های حکمرانی ،شرکتی مبنایی بوده و برای همه نهادهای شرکی صرف نظر از اندازه ساختار با هدف آن‌ها و مکان یا اعضای تشکیل دهنده آن‌ها مشترک هستند. به عنوان مثال هر نهادی به تفکر استراتژیک نظارت بر فعالیت‌های مدیریتی در حال اجرا، اطمینان از دوام مالی و دستیابی به اهداف خود نیاز دارد.
حکمرانی اثر بخش عملکرد را بهبود می‌دهد و موفقیت بلندمدت را تضمین می‌کند. این کتاب راهنمای آسانی برای کار مهم بدنه های حکمرانی و افرادی که در آنها خدمت می‌کنند ارائه می دهد.

 

چگونه از این کتاب بهره بگیریم:

پیش فرض اصلی کتاب این است که همه نهادهای شرکتی صرف نظر از هدف ساختار یا اندازه آنها باید حکمرانی شوند و بهتر است به خوبی حکمرانی شوند. این کتاب برای هر عضوی از بدنه حکمرانی چه عضو هیئت مدیره، مشاور، عضو کمیته یا هر نام دیگری مفید خواهد بود. اگر خوانندگان، کتاب را با وضعیت حکمرانی خود مرتبط کنند، آن را مفیدترین کتاب خواهند یافت.

هر فصل کتاب با یک کاربرگ به پایان می‌رسد که این کاربرگ به خوانندگان امکان می‌دهد تا متوجه شوند که مطالب را درک کردهاند و آن را به سازمان خود ربط می‌دهند.

از این کتاب میتوان به روشهای مختلف بهره گرفت:

 1. به عنوان خلاصه ای شخصی از درک خواننده از حکمرانی شرکتی
 2. به عنوان یک گزارش شخصی که میتواند جهت بررسی به رئیس ارسال شود.
 3. به عنوان مبنایی برای یک پروژه ارزیابی سطح هیئت مدیره که در آن رئیس هیئت مدیره، با تأیید همه اعضای هیئت مدیره از این کتاب برای نقد اعضای هیئت مدیره به حکمرانی سازمان و شناسایی فرصت‌های تغییر استفاده می کند.

همچنین از این کاربرگ‌ها می‌توان با تأیید رئیس و اعضای هیئت مدیره به عنوان مبنایی برای ارزیابی سطح هیئت مدیره از طریق یکی از اعضای غیر موظف یا یک کارشناس مستقل استفاده کرد.

اگر کتاب کار تکمیل شده به گزارش تبدیل شود، باید تأیید رئیس و اعضای هیئت مدیره را که همکاری آنها در آن پوشش داده شده، داشته باشد. این گزارش به ناچار حاوی قضاوت‌هایی در خصوص خصوصیات و کیفیت رهبری هیئت مدیره و سهم تک تک اعضای آن خواهد بود. از آنجا که چنین گزارشی حاوی اطلاعات شخصی است باید مطابق با قانون حفظ حریم خصوصی باشد و از توهین و : تهمت احتمالی مبرا باشد.
این گزارش در برخی سازمانها شامل اطلاعاتی است که می‌تواند برای خارج از سازمان ارزشمند باشد. برای مثال ممکن است حاوی اطلاعات حساس برای قیمت سهام باشد. ممکن است حاوی داده های ارزشمند برای رقبا باشد. همچنین اگر در رسانه ها یا بازار منتشر شود ممکن است بر اعتبار شرکت اثر بگذارد.

 

سرفصل های کتاب حکمرانی شرکتی در عمل باب تریکر

 • همه نهادهای شرکتی به حکمرانی شرکتی نیاز دارند
 • ساختار و اعضای هیئیت مدیره
 • نقش هئیت مدیره
 • نهاد شرکتی و جامعه
 • فرهنگ هئیت مدیره و چالش رییس هئیت مدیره
 • هئیت مدیره اثربخش
 • عضو مؤثر هئیت مدیره
 • موضوعات حکمرانی در انواع مختلف شرکتی

کتاب حکمرانی شرکتی در عمل باب تریکر ترجمه دکتر حسین جلیلیان

مشخصات کتاب
موضوع مدیریت
ناشر نگاه دانش
مولف باب تریکر
مترجم دکتر حسین جلیلیان
نوبت چاپ 1
سال چاپ 1403
تعداد صفحات 124
قطع وزیری
نوع جلد شومیز
شابک 9786229355831

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب